Kapadokya Nerede?

Kapadokya dört ilden bölgeler barındıran antik, doğa ve turizm merkezine verilen isimdir. Bölgenin bilinenn tarihi ilk yerleşim yerlerinin oluştuğu İlkçağ dönemlerine kadar uzanmaktadır. Tarihi çağlarda Hitit, Roma ve diğer köklü uygarlıklara ev sahibi olmuş bu dünyanın en eski yerleşim yerleri arasındaki bölge bu gün Türkiye turizminin de merkezlerinden biridir. Erciyes ve Hasandağı kaynaklı rüzgarlar ve su aşındırmaları bölgede dünyanın hiç bir yerinde olmayan doğal güzellikler ortaya çıkarmıştır. Bunların adına Peribacaları denilir.

Kapadokya bölgesi ne yazık ki yurt içi turizmde halk ettiği noktada değildir. Halen internet aramalarında “Kapadokya nerede?” araması bir hayli üst sıralarda yer almaktadır. Bu durum da bölgenin Türkiye’de yaşayanlar açısından çok da bilinen turizm merkezlerinden olmadığını ortaya koymaktadır.

“Kapadokya nerede?” sorusunun cevabını kesin olarak vermek mümkün değildir. Çünkü Kapadokya ismi tarihsel bir anlam taşıyan bir yerleşim yeri ismidir. Şu halde kapadokya bölgesi bilinen tarihi ve özelliklerihyle Nevşehir, Kırşehir, Aksaray ve Niğde’den oluşan büyük bir alanı ifade eder. Bölgenin turizm açısından ifadesi ise daha çok periibacalarının oluşturduğu alanı ifade etmektedir. Bu gün bu coğrafi özellikleri barındıran merkezler Ürgüp ve Göreme ile bir kaç küçük alanı ifade eder.

 

 

 

Bir yorum yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • Facebook’ ta Beğen

Logo
kapadokyaoteller.com © 2013