Kapadokya Peri Bacaları

Kapadokya, tarih ve turizm merkezlerinin başında gelen şirin bir bölgeye verilen isimdir. Bölgenin orjinal yapısı burada bulunan peri bacaları ve bu yerleri tarih boyunca yerleşim yeri, çeşitli aktivite mekanları ve dini mekanlar olarak kulllanılmasıdır. Bu gün de peri bacaları içinde ve civarında çok sayıda turistik mekan otel ve restaurantlar bulunmaktadır.

Peri Bacalarının Oluşumu

Peri bacalarının oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır. Burada bulunan üç yanardağdan fışkıran lavlar zaman içinde soğuyarak, yağmur ve rüzgarın etkisiyle bu kendine has şekillere ulaşmıştır. Peri bacaları her hangi bir insani müdahale neticesinde değil tamamen doğal yollardan ortaya çıkmıştır.

Kapadokya peri bacalarının dünyada başka benzeri bulunmamaktadır. Burada bulunan doğal taşların içi yaz kış doğal ve serin bir biçimdedir. Lavlardan oluşmuş ve soğuyarak şimdiki şeklini almış bu yer dünyanın en sağlıklı toprağını oluşturmaktadır.

Peri Bacaları ve Kullanımı

Kapadokya peri bacaları günümüze ulaşana kadar çeşitli biçimlerde kullanılmıştır. Bunlar içinde en fazla dikkat çekici olanları ise bölgenin dini eserlerinin peri bacaları içine yapılmasıdır. Buradaki bir kilise yüz yıllardır ayakta kalmış ve her milletten onbinlerce ziyaretçisini ağırlamıştır. Günümüzde de bu eski kilise hala sağlam yapısıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Günümüzde Kapadokya peri bacaları daha çok turistik amaçlı kullanılmaktadır. Burada yer alan yerleşim merkezleri de bölgenin doğal taşlarıyla hazırlanmıştır. Üstelik bunlar arasında mükemmel tasarıma sahip oteller de bulunmaktadır.

 

 

 

 

Bir yorum yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • Facebook’ ta Beğen

Logo
kapadokyaoteller.com © 2013